Marmara Pazarlama
24 Nisan 2024 03:56 Çarşamba           Türkçe   -   English
Sepetim
Çininin Üretimi

Çini’nin bünyesinde Kil, Kuvars, Kaolin karışımlı bir reçete çamuru bulunur. Değişik tekniklerde şekillendirilir. Kurutulup rötuşlandıktan sonra astar dediğimiz, bünyeye beyazlık ve sırlama sonrası derinlik kazandırma amaçlı kaliteli kuvars ve kilden oluşan mayi çekilir. Kurutulan formlar 1000-1100 ºC de fırınlanır ve bisküvi dediğimiz yarı mamul ürünler elde edilir.

Kullanılan hammaddelerin belli oranlarda karıştırılmalarıyla "Çark", "Döküm" ve "Pres" diye adlandırılan üç tür harman hazırlanır.

Çark harmanında; düz duvar tabağı, vazo, saksı ve şekerlik, döküm harmanında; biblo, bardak, tabak ve küllük, pres harmanında; düz yada desenli duvar plakaları yapılır. Ocaklardan gelen hammaddeler önce öğütülür, çakmak taşı ile bir değirmende kuru olarak karıştırılır. Plastik hammaddeler harman yapılarak, havuzlarda 1-2 gün bekletildikten sonra elek ya da bezden geçirilerek 20-25 gün dinlendirilir. Plastik olmayan hammaddeler de kaynatılarak süzülür ve harmana eklenir. Dinlendirilmiş harman, kapalı suyu alındıktan sonra alçı kalıplara dökülür ya da eski fırın plakaları üzerine yayılır.     Böylece, harmanın bileşimindeki su oranı ile plastik maddelerin bileşimindeki su oranı eşitlenir. Döküm harmanı, çoğunlukla imalathanelerdeki çark harmanında hazırlanır. Kimi imalathanelerde, çark harmanına belli oranlarda çakmak taşı eklenir. Pres harmanı ise, kuru olarak hazırlanır.                  

Kurutma, kışın kapalı yerlerdeki raflarda, yazın ise açık havada yapılır. Plakalar püskürtme, diğer ürünler daldırma yoluyla sırlanır.

Değişik büyüklükte tuğlaların dizilmesi ile silindir biçiminde yapılan fırınlar, ateş hane ve pişirme bölümlerinden oluşur. Pişirme bölümünde raflar kurutulmuştur. Ateş hane bölümünün her iki yanında, sırçanın pişirildiği, pişirme bölümünün "Göz" penceresinden kontrol edilir. Pişirme sıcaklığı 11-14 saatte 800 - 950 dereceye ulaşır. İlki daha düşük ısıda olmak üzere "Çift Pişirme" uygulanır. Çini yapımında kullanılan boyalar yerli ve yabancı kaynaklardan sağlanır.

Bisküvi üzerine aktarılan desenler tahrirlenir, boyanır, üzeri sırça dediğimiz cam tabaka ile kaplanır. Sırlanan çiniler yaklaşık 870-1000 ºC de sırlı pişimi yapılır ve desen üzeri camsı şeffaf sırla kaplanmış olur.